به وب سایت پایا خوش آمدید!
شرکت مدیریت اکتشاف منابع معدنی پایا
دکتر اردشیر سعدمحمدی در سومین کنفرانس تخصصی استیل پرایس

دکتر اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در سومین کنفرانس تخصصی استیل‌پرایس با عنوان اکتشاف ذخیره معدنی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها گفت: استاندارد ذخایر کشور هنوز مورد تایید استانداردهای بین‌المللی نیست.

دکتر سعد محمدی|شرکت منابع معدنی پایا

به نقل از ماهنامه تخصصی پردازش،

سعدمحمدی در سومین کنفرانس استیل پرایس با موضوع “اکتشافات ذخایر معدنی، فرصت‌ها و چالش‌ها” اعلام کرد: ضرورت توسعه متوازن در تمام حوزه‌های آموزش دانشگاهی، اکتشاف و استخراج در کشور احساس می‌شود. سیلابس درسی دانشگاهی نیازمند اصلاح و تغییر است.
به‌طور مثال واحدی مانند طراحی اکتشاف در گرایش‌های اکتشاف و استخراج معدن وجود ندارد، هم‌چنین فارغ‌التحصیلان رشته معدن برای کارهای عملی مانند استفاده از تجهیزات، ماشین‌آلات معدنی و حتی ماشین‌آلات قدیمی، آموزش ندیده‌اند.

وی افزود: روش‌های اکتشافی مورد استفاده در کشور، قدمت بیش از ۵۰ ساله در دنیا دارد و از مدل‌های ریاضی با درصد خطای کمتر که امروزه در اکتشاف ذخایر دنیا استفاده می‌شود، در ایران ناشناخته است.

مدیرعامل شرکت توسعه معادن و فلزات گفت:

در آمریکا تا سال ۲۰۲۰، ۲۰ میلیون کیلومتر مربع، در استرالیا ۱۸/۵ میلیون کیلومتر مترمربع اکتشاف خطی انجام شده است درحالی‌که در ایران ۱/۹ میلیون کیلومتر مربع اکتشاف صورت گرفته است.

محدوده‌های معدنی کشور به صورت مکتوب و مدون کدگذاری نشده و با مدل‌های ارزش‌گذاری بین‌المللی فاصله دارد. باید به بخش خصوصی فرصت‌های حرفه‌ای، شفاف و قابل کنترل اعطا شود.

درحال حاضر در دنیا سرمایه‌گذاری ۴ تریلیارد دلاری برای توسعه زیرساخت‌ها انجام می‌شود. تجارت یک علم و استراتژی بلندمدت است که نیاز به برنامه‌ریزی دارد.

سعدمحمدی گفت:

هنوز کشور ما در اکتشاف از سیستم قدیمی ۱۰۰ سال روسی استفاده می‌کند و عملا تمایلی برای استفاده از روش‌های پیشرفته دنیا ندارد در حالی‌که در صورت استفاده از روش‌های علمی دنیا هزینه اکتشاف به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

مدیرعامل ومعادن: امروز ۴میلیون تن ظرفیت کک در کشور داریم، درحالی‌که ۱/۵ میلیون تن زغال تولید می‌شود، این بدان معنا است که همه شرکت‌ها زیرظرفیت کار کرده و باعث می‌شود هزینه‌ها به‌طور سرسام آوری افزایش و سودآوری کم شود.

وی در پایان افزود:”بازیافت” امروزه به صورت جدی در دنیا مورد بحث و برنامه‌ریزی قرار گرفته است. شرکت‌های دانش‌بنیان باید بر خلق ارزش و متحول کردن روش‌های سنتی متمرکز باشند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دفتر مرکزی


ساعت کاری


شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:30 صبح الی 16بعد ازظهر

تمامی حقوق این وب سایت برابر با قانون کپی رایت است.